+90 (216) 517 00 59   bilgi@gochanevdenevenakliyat.com.tr
HEMEN ŞİMDİ ARAYIN

Eşya Paketleme

Eşya Paketleme


Paketleme taşınacak eşyalar için her şeydir. Çünkü iyi paketlenmemiş eşyaların hasara uğramaları, zarar görmeleri ve kullanılamaz hale gelmeleri kaçınılmazdır. Bu nedenle hangi tür nakliye işlemi olursa olsun, tüm nakliye işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken ilk ve en önemli konu eşya paketlemedir. Siz eşyalarınızı ne kadar dikkat ederek, etrafa çarpmadan ve sarsmadan taşırsanız taşıyın, şayet yapılan paketleme düzgün değilse, eşyalar kesinlikle zarar görür.

Bu nedenle paketleme işlemi mutlaka konusunda deneyimli, işinin ehli teknisyenlere yaptırılmalıdır. Paketleme işlemi taşınacak eşyanın özelliğine göre ağır eşya, hafif eşya, özelliği bulunan eşya paketleme gibi birçok alt kategoriye ayrılır. Bütün paketleme işlemleri, paketleme yapılacak eşya veya malzemenin özelliğine göre yapılmalıdır.

Hafif Eşya Paketleme

Hafif eşya paketleme işlemi genellikle ev eşyası vb. şeylerin paketlenmesidir. Küçük hacimli ve ağırlık olarak da hafif eşyalardır. Paketlenecek eşyaların hacmi büyükse kullanılacak ambalaj malzemesi ona göre seçilmeli ve asla paketlenecek eşyanın, ambalajında ek malzeme kullanılmamalıdır. Kullanılan malzemeler kesinlikle kaliteli ve paketlenen eşyaları her türlü etkilerden koruyacak cinsten olmalıdır. Yani paketlenen eşyalar her türlü iklim koşulunda taşınabilmeli ve taşıma esnasında kesinlikle ambalajlama ve nakliyeci hatası yüzünden hasar görmemelidir.

Eşya Paketleme

Bunu sağlamanın yolu da kaliteli ambalaj malzemesi kullanmak ve paketleme işlemini yapacak olan personelin eğitimli ve paketleme işini iyi bilen kişilerden oluşmasını sağlamaktır. Hafif eşya paketlemesinde, paketleme battaniyeleri, köpükler, sandık ve koliler, balonlu naylonlar ve daha birçok paket ve ambalaj malzemesi kullanılır. Ayrıca sarma ve bağlama işlemi için de kaliteli ve sağlam sicim ipler kullanılarak paketlenen eşyaları ambalajının açılması önlenir.

Ağır eşya paketleme

Ağır eşya paketleme hemen her türlü eşya olabilir. Bu malzemeler ev eşyası (buzdolabı, mobilya, çamaşır makinesi vb.) olabilirken sanayi tipi malzeme veya herhangi bir işletmenin ürettiği ve ebatça ya da hacimce büyük eşyalarda olabilir. Ağır eşyaların paketlenmesi, hafif eşya paketlenmesinden oldukça farklıdır. Çünkü taşıma ve yükleme şekilleri de oldukça farklıdır. Hafif eşyalar bir kişi ile taşınabilirken, ağır eşyalar iki, üç hatta dört kişi ile taşınabilmekte veya makineler yardımı ile taşınabilmektedir.

Bu nedenle ağır eşya paketleme işlemi sağlam ve düşme, çarpma gibi etkilerle kırılmayacak ve bozulmayacak materyallerden seçilmelidir. Bu sayede taşınacak olan eşyanın olası bir düşme veya çarpma gibi olaylar esnasında zarar görmesinin önüne geçilmiş olur. Paketlenecek eşyalar mutlaka çok sağlam materyaller kullanılarak paketlenmelidir. Bu sayede eşyalar zarar görmemiş olacaktır. Paketleme malzemeleri sandıklar, kasalar, paletler. Kalın ve ağır yüklere dayanıklı ambalaj malzemelerinden oluşur.

Özel Eşya Paketleme

Özel eşya denilince aklımıza, paketlenmesi, taşınması ve yerine teslim edilmesi esnasında zarar görmemesi için azami dikkat edilmesi gereken eşyalar gelmelidir. Bu tip eşyalar, kesinlikle zarar görmemesi gereken, paket ve ambalajı çok dikkatli ve itinalı yapılması gereken hassas eşyalardır.

Bu nedenle paketleme malzemeleri de oldukça farklı ve özeldir. Bu eşyaların paketlenmelerinde genellikle, eşyaları dış etkilerden koruyabilecek nitelikteki kalın sarma malzemeleri kullanılır. bu şekilde paketlenerek olası bir dış tehlikeden korunan eşyalar bu haliyle nakledileceği yere kadar güvenle ve sağlam bir şekilde taşınmış olur. 

Kırılabilir Eşya Paketleme

Genellikle cam, elektrik, elektronik, hassas mobilyalar, çok pahalı ve antika eşyalar, narin yapıdaki eşyalar bu sınıfa girer. Bu eşyalar paketlenirken ilk dikkat edilmesi gereken konu, eşyaların paketlenmesi sırasında meydana gelebilecek kazalardır. Bu nedenle bu eşyalara gerçekten özenli ve dikkatli bir şekilde yaklaşmak, ona göre paketleme teknikleri uygulamak  ve ambalaj malzemeleri kullanmak gerekir. Bu tipteki eşyaları normal paketleme malzemeleri ile paketlemek mümkün değildir.

Çünkü biraz şiddetli temaslarda eşyaların zarar görmesi kaçınılmazdır. Bu tip eşyaları paketlerken gerekirse özel üretilmiş sandıklar, ambalaj malzemeleri, özel sarma malzemeleri kullanılır. Aksine hareket edilmesi durumunda eşyaların zarar görmesi kaçınılmazdır. Bu eşyaların paketlenmesi genellikle iki halinde yapılır. Birincisinde eşyanın kendisi güzel ve sağlam bir şekilde paketlenir, ikincisi ise paketlenen eşyalar ikinci bir koli, kutu vb. bir muhafazanın içine konularak ekstra koruma sağlanır.

Şehir içi Nakliyat